Dalinamės patirtimi ir tobuliname Agile projektų valdymo metodų naudojimą savo organizacijose
Koučingo pristatymas ir praktinis pasibandymas
Agile Lietuva

Vakar į Agile naudotojų susitikimą Vilniuje atvyko Tomas Misiukonis, koučingo profesionalų asociacijos prezidentas. Renginio metu jis pristatė kas yra profesionalus koučingas ir pravedė vieną trumpą koučingo sesiją.

Pirmiausia mums pateikė šiek tiek teorijos ir papasakojo, kad yra keletas skirtingų ugdymo būdų. Paaiškino, kad koučingo specialistas nėra nei mokytojas, nei konsultantas. Jis nenurodo ką daryti konkrečioje situacijoje, o netiesioginio mokymo pagalba traukia žmogaus žinias iš patirties. Taigi, sprendžiamos problemos ekspertas turėtų būti ugdomasis, o ne jis. Koučingo specialistas tiesiog tiki, kad žmogus turi atsakymą ir tik padeda jį surasti.


Koučinimo sesijai buvo pakviestas vienas savanoris iš salės, kuris privalėjo pasitikėti Tomu, būti atviras ir turėti vieną svarbų klausimą. Auditorijai buvo pasakyta klausytis pokalbio ir tuo, ką išgirsime, nesidalinti su niekuo. Ši klausimų sesija truko apie 15 minučių, todėl kai kurių įspūdis buvo toks, kad reikia nemažai kantrybės. Jos metu koučingo specialistas užduodavo klausimus ugdomajam. Šiais konkrečiais klausimais jis vertė mąstyti ir tokiu būdu surasti nurodytos problemos teigiamą sprendimą. Taip dalyviams buvo pristatytas vienas koučingo modelių GROW. Kai pirmiausia sužinomas asmens tikslas, kokio rezultato jis tikisi po sesijos. Tuomet jis papasakoja apie esamą situaciją ir ieškoma teigiamos jo patirties, iš kurios galima semtis idėjų galimybėms ir išsirinkus tinkamą imtis veiksmų ją įgyvendinti.


 

Po šios sesijos užsirašėme iškilusius klausimus ir pasiskirstėme į dvi grupeles juos apsvarstyti. Svarbiausi buvo apie tai, ar Scrum meistras turi būti labiau koučeris ar konsultantas, ir kaip sugebėti koučinant atsiriboti nuo turinio (praktikos). Visos diskusijos taip ir pasibaigė anksčiau Tomo minėta mintimi, kad geras vadovas žino, kada gali paskatinti galvoti, o kada duoti atsakymą. Juk jei namas dega, vadovas nepasiūlys eiti pasiskaityti instrukcijos arba pabandyti prisiminti kur kreiptis pagalbos.


Jei norite sužinoti daugiau apie koučingą, galite apsilankyti ir sekti naujienas coachingblog.lt tinklaraščio facebook puslapyje arba paieškoti pirmųjų lietuviškų Tomo Misiukonio knygų apie koučingą: „Asmeninio ugdymo praktika vadovams“ (Vaga, 2012) ir „Koučingo technikos“ (Vaga, 2013).